EDSTLZ1555/11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
EDSTLZ1555/11
DigiKey Part Number
ED1956-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ1555/11
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 3.81MM
Detailed Description
Category
Header Orientation
Vertical
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
11
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Positions Per Level
11
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.150" (3.81mm)