EDSTLZ1555/10
EDSTLZ1555/10
EDSTLZ1555/10
DigiKey Part Number
ED1955-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTLZ1555/10
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Positions Per Level
10
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.150" (3.81mm)