EDSTL955/24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Assmann WSW Components
Assmann WSW Components
Amphenol PCD Shenzhen
24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
EDSTL955/24
EDSTL955/24
EDSTL955/24
DigiKey Part Number
ED1848-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTL955/24
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
24
Contact Tail Length
0.154" (3.90mm)
Positions Per Level
24
Insulation Height
0.154" (3.90mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.197" (5.00mm)