ED555/10DS
ED555/10DS
ED555/10DS
DigiKey Part Number
ED1522-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED555/10DS
Description
TERM BLK 10P SIDE ENT 3.5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
16-28 AWG
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Positions Per Level
10
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.138" (3.50mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
6 A
Screw Thread
M2
Voltage
150 V