VX-016-1C23
VX-016-1C23
VX-016-1C23
DigiKey Part Number
VX-016-1C23-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VX-016-1C23
Description
SWITCH SNAP ACT SPDT 0.1A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VX-016-1C23 Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
30gf
Packaging
Tray
Operating Position
0.815" (20.7mm)
Part Status
Active
Pretravel
0.157" (4.0mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.031" (0.8mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.062" (1.6mm)
Current Rating (Amps)
100mA (AC/DC)
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C