V-15G6-1C26-K
V-15G6-1C26-K
V-15G6-1C26-K
DigiKey Part Number
SW151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-15G6-1C26-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
400gf
Packaging
Tray
Release Force
25gf
Operating Position
0.815" (20.7mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.157" (4.0mm)
Differential Travel
0.060" (1.5mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.062" (1.6mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Mechanical Life
50,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C