V-15G3-1C26-K
DigiKey Part Number
SW134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-15G3-1C26-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
130gf
Packaging
Tray
Release Force
12gf
Operating Position
0.600" (15.2mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.354" (9.0mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.110" (2.8mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.079" (2.0mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C