V-152-1C25
V-152-1C25
V-152-1C25
DigiKey Part Number
Z5143-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-152-1C25
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V-152-1C25 Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
125gf
Packaging
Bulk
Release Force
14gf
Part Status
Active
Operating Position
0.600" (15.2mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.157" (4.0mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.060" (1.5mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 600mA (DC)
Overtravel
0.062" (1.6mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Mechanical Life
50,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C