D3V-16G-2C25-K
D3V-16G-2C25-K
D3V-16G-2C25-K
D3V-16G-2C25-K
DigiKey Part Number
SW2001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D3V-16G-2C25-K
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V
Detailed Description
Switch SPST-NC Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D3V-16G-2C25-K Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
200gf
Release Force
50gf
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Circuit
SPST-NC
Pretravel
0.047" (1.2mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.012" (0.3mm)
Current Rating (Amps)
16A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.040" (1.0mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C