D2HW-C203MR-100
DigiKey Part Number
39-D2HW-C203MR-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D2HW-C203MR-100
Description
SWITCH SNP ACT SPST-NO 0.1A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Chassis Mount
Category
Termination Style
Wire Leads
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series
Operating Force
76gf
Packaging
Bulk
Release Force
10gf
Part Status
Active
Operating Position
0.250" (6.4mm)
Circuit
SPST-NO
Differential Travel
0.010" (0.25mm)
Switch Function
Off-Mom
Overtravel
0.055" (1.4mm)
Current Rating (Amps)
100mA (AC), 2A (DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
12 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C