Z-15HQ22-B
DigiKey Part Number
Z10629-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z-15HQ22-B
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Z-15HQ22-B Models
Category
Termination Style
Screw Terminal
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Ingress Protection
IP00
Series
Operating Force
200 ~ 285gf
Packaging
Bulk
Release Force
114gf
Part Status
Active
Operating Position
1.313" (33.4mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.012" (0.3mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.001" (0.025mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 2A (DC)
Overtravel
0.141" (3.6mm)
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
20,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
500,000 Cycles
Actuator Type
Roller Plunger
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C