XW5T-S16-1.1-1BL
XW5T-S16-1.1-1BL
XW5T-S16-1.1-1BL
DigiKey Part Number
Z10362-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW5T-S16-1.1-1BL
Description
TB SCREW 16MM 1:1 1TIER BLUE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Blue 4-14 AWG
Category
Voltage - IEC
1000V
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Current - UL
85 A
Series
Voltage - UL
600V
Packaging
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG
4-14 AWG
Part Status
Active
Wire Gauge or Range - mm²
1.5-16mm²
Type
Feed Through
Color
Blue
Number of Positions
2
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Terminal - Width
12.0mm
Stripping Length
15mm
Termination Style
Screw
Base Product Number
Current - IEC
76 A