S8VK-WA96024
DigiKey Part Number
Z13019-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8VK-WA96024
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 960W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A
Category
Current - Output (Max)
40A
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Power (Watts)
960W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
95%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20
AC Voltage - Input
170 ~ 264 VAC, 265 ~ 300 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
4.39" L x 4.65" W x 4.88" H (111.4mm x 118.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
240V
Approval Agency
CE, cURus, RCM, TUV, UL
DC Voltage - Input (Max)
350V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V