Image for R88M-K1K530C-BS2 is not available
R88M-K1K530C-BS2
DigiKey Part Number
R88M-K1K530C-BS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K1K530C-BS2
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 400V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 1.5kW Absolute 400VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R88M-K1K530C-BS2 Models
Category
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Diameter - Shaft
0.945" (24.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
2.165" (55.00mm)
Packaging
Bulk
Mounting Hole Spacing
4.528" (115.00mm)
Part Status
Active
Termination Style
Connector
Type
AC Motor
Features
Brake, Key
Function
Servomotor
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
2025 / 14300
Voltage - Rated
400VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
3000 RPM
Approval Agency
CE, CSA, cULus, TUV, UL
Torque - Rated (oz-in / mNm)
675.5 / 4770
Weight
12 lbs (5.4 kg)
Power - Rated
1.5kW