J7KC-12-10 DC120
DigiKey Part Number
236-J7KC-12-10DC120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J7KC-12-10 DC120
Description
MAGNETIC CONTACTOR,120 VDC,SPST-
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 15 A 120VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Features
Auxiliary Contacts
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Termination Style
Spring Terminal
Series
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Packaging
Box
Must Operate Voltage
102 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
12 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Contact Material
Silver Alloy
Coil Voltage
120VDC
Operate Time
60 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
10 ms
Contact Rating (Current)
15 A