H3CR-F8N AC100-240/DC100-125
DigiKey Part Number
Z2385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H3CR-F8N AC100-240/DC100-125
Description
RELAY TIME DELAY 30HR 5A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Repeat Cycle, Twin Timer Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 0.05 Sec ~ 30 Hrs Delay 5A @ 250VAC Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
H3CR-F8N AC100-240/DC100-125 Models
Category
Circuit
DPDT (2 Form C)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Delay Time
0.05 Sec ~ 30 Hrs
Series
Contact Rating @ Voltage
5A @ 250VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC, 100 ~ 125VDC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)