G3PH-5150B AC100-240
DigiKey Part Number
G3PH-5150BAC100-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3PH-5150B AC100-240
Description
SSR RELAY SPST-NO 150A 180-480V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G3PH-5150B AC100-240 Models
Category
Voltage - Input
100 ~ 240VAC
Mfr
Voltage - Load
180 V ~ 480 V
Series
Load Current
150 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C