G3PE-225-B-DC12-24
DigiKey Part Number
Z2916-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3PE-225-B-DC12-24
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 100-240V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G3PE-225-B-DC12-24 Models
Category
Voltage - Input
12 ~ 24VDC
Mfr
Voltage - Load
100 V ~ 240 V
Series
Load Current
25 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 100°C