Image for E3AS-L80MD-M3J 0.3M is not available
E3AS-L80MD-M3J 0.3M
DigiKey Part Number
236-E3AS-L80MD-M3J0.3M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E3AS-L80MD-M3J 0.3M
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; BACKGROUND
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 0.394" ~ 3.150" (10.00mm ~ 80.00mm) PNP
Category
Output Configuration
PNP
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Light Source
Red (650nm)
Series
Connection Method
Cable with Connector
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67, IP69K, IEC 60529
Part Status
Active
Cable Length
11.81" (300.00mm)
Sensing Method
Background Suppression
Adjustment Type
Teaching Method
Sensing Distance
0.394" ~ 3.150" (10.00mm ~ 80.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V