E2E-X18ME1-M1J 0.3M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Image for E2E-X18ME1-M1J 0.3M is not available
E2E-X18ME1-M1J 0.3M
DigiKey Part Number
E2E-X18ME1-M1J0.3M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E-X18ME1-M1J 0.3M
Description
SENSOR PROX INDUCTV 18MM CYL .3M
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.709" (18mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
Category
Shielding
Unshielded
Voltage - Supply
10V ~ 40V
Packaging
Bulk
Termination Style
Cable with Connector
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.709" (18mm)
Output Type
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
100Hz