E2E-X15B230 2M
DigiKey Part Number
Z13140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E-X15B230 2M
Description
SENSOR INDUCT 15MM PNP M30 NC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP67, IP69K Cylinder, Threaded - M30
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Termination Style
Cable Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensing Distance
0.591" (15mm)
Output Type
PNP-NC, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
250Hz