E2E-X12B1T18 5M
DigiKey Part Number
E2E-X12B1T185M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E-X12B1T18 5M
Description
SENSOR INDUCT 12MM PNP M18 NO
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.472" (12mm) IP67, IP69K Cylinder, Threaded - M18
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Termination Style
Cable Leads
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensing Distance
0.472" (12mm)
Output Type
PNP-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Response Frequency
500Hz