E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M
DigiKey Part Number
E2E-C04S12-CJ-B20.3M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M
Description
SENSOR PROX INDUCT 1.2MM CYLIND
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.047" (1.2mm) IP67 Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E2E-C04S12-CJ-B2 0.3M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Stainless Steel
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Bulk
Termination Style
Cable with Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.047" (1.2mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NC, 3-Wire
Package / Case
Cylinder
Response Frequency
4kHz