E2B-M30LN30-M1-C1
DigiKey Part Number
Z4251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2B-M30LN30-M1-C1
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 30MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 1.181" (30mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
EDA/CAD Models
E2B-M30LN30-M1-C1 Models
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Termination Style
Connector
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensing Distance
1.181" (30mm)
Output Type
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
100Hz