E2B-M30LN20-WP-C1 5M
DigiKey Part Number
E2B-M30LN20-WP-C15M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2B-M30LN20-WP-C1 5M
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 20MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.787" (20mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
EDA/CAD Models
E2B-M30LN20-WP-C1 5M Models
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Termination Style
Cable Leads
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensing Distance
0.787" (20mm)
Output Type
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
100Hz