E2B-M18KN10-WP-B2 5M
DigiKey Part Number
E2B-M18KN10-WP-B25M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2B-M18KN10-WP-B2 5M
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP67 Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E2B-M18KN10-WP-B2 5M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Bulk
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.394" (10mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NC, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Response Frequency
400Hz