E2A-M18LN16-WP-B1 5M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Image for E2A-M18LN16-WP-B1 5M is not available
E2A-M18LN16-WP-B1 5M
DigiKey Part Number
E2A-M18LN16-WP-B15M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2A-M18LN16-WP-B1 5M
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 16MM CYL
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.630" (16mm) IP67, IP69K Cylinder, Threaded - M18
EDA/CAD Models
E2A-M18LN16-WP-B1 5M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 32V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Distance
0.630" (16mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Response Frequency
400Hz