Image for A22L-GG-24A-11M is not available
A22L-GG-24A-11M
DigiKey Part Number
A22L-GG-24A-11M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A22L-GG-24A-11M
Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button, Full Guard (Clear)
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Green
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Green
Part Status
Obsolete
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
110 V
Electrical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V