KHHD015A0F41Z
DigiKey Part Number
555-KHHD015A0F41Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHHD015A0F41Z
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 15A 18V - 75V Input
Category
Power (Watts)
50 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
90.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.3mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
15A