A99002-015
DigiKey Part Number
2262-A99002-015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A99002-015
Description
CONN D-TYPE RCPT 15POS SMD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A99002-015 Models
Category
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Mfr
Contact Type
Signal
Series
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Packaging
Case
Termination
Solder
Part Status
Active
Primary Material
Metal
Connector Style
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish
Gold
Number of Positions
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
3A per Contact