A98002-031
DigiKey Part Number
2262-A98002-031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A98002-031
Description
CONN D-TYPE PLUG 31POS SMD SLDR
Detailed Description
31 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
A98002-031 Models
Category
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Mfr
Contact Type
Signal
Packaging
Case
Termination
Solder
50.0µin (1.27µm)
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
3A per Contact