A25204-012
DigiKey Part Number
2262-A25204-012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A25204-012
Description
DRS-12-DD-LT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.170" (4.32mm)
Contact Type
Female Socket
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Style
Board to Board
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Rows
2
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)