A24203-040
DigiKey Part Number
2262-A24203-040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A24203-040
Description
DRP-40-SS-LT
Detailed Description
40 Position Rectangular Plug Connector Solder Cup Gold
Category
Manufacturer
Omnetics
Row Spacing
0.170" (4.32mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Active
Cable Termination
Solder Cup
Connector Type
Plug
Wire Type
Discrete
Contact Type
Male Pin
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Pitch
0.050" (1.27mm)