A24201-040
DigiKey Part Number
2262-A24201-040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A24201-040
Description
DRP-40-AA-LT
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 40 position 0.050" (1.27mm)
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.170" (4.32mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Contact Material
Beryllium Copper
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A per Contact