SSRL240DC10
DigiKey Part Number
5880-SSRL240DC10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSRL240DC10
Description
HIGH RELIABILITY SOLID STATE REL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Mfr
Voltage - Input
3 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Packaging
Bulk
Load Current
10 A
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C