KHLVA-0504/10-P
DigiKey Part Number
5880-KHLVA-0504/10-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHLVA-0504/10-P
Detailed Description
Flexible Heater, Foil 302°F (150°C) Polyimide 12.000" (304.80mm)
Category
Length
4.000" (101.60mm)
Width
0.500" (12.70mm)
Series
Thickness
0.010" (0.25mm)
Temperature Rating
302°F (150°C)
Length - Lead Wire
12.000" (304.80mm)
Watt Density @ 12V
10 W/in²
Material - Insulation
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Power (Watts)
20 W
Wire Gauge
22 AWG
Voltage
28V