Image for VALVE-12V is not available
VALVE-12V
DigiKey Part Number
1188-VALVE-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VALVE-12V
Description
SOLENOID PULL 12V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type Stroke 12VDC Chassis Mount
Category
DC Resistance (DCR)
65Ohm
Manufacturer
Olimex LTD
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Termination Style
Wire Leads
Part Status
Active
Size / Dimension
0.787" L x 0.591" W x 0.512" H (20.00mm x 15.00mm x 13.00mm)
Technology
Electromechanical
Diameter - Shaft
0.118" (3.00mm)
Type
Open Frame (Pull)
Shaft Detail
Round
Voltage - Rated
12VDC