B12J40RE
DigiKey Part Number
B12J40RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B12J40RE
Description
RES 40 OHM 5% 12W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Ohms ±5% 12W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B12J40RE Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging
Bulk
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)