S21L0C-P06MFG0-720S
DigiKey Part Number
S21L0C-P06MFG0-720S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21L0C-P06MFG0-720S
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S21L0C-P06MFG0-720S Models
Connector Type
Shielding
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C