S21L0C-P03MPH0-520S
DigiKey Part Number
1907-1574-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21L0C-P03MPH0-520S
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S21L0C-P03MPH0-520S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Current Rating (Amps)
12A
Number of Positions
3
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C