S20L0C-P06MCC0-520S
DigiKey Part Number
S20L0C-P06MCC0-520S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S20L0C-P06MCC0-520S
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S20L0C-P06MCC0-520S Models
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
4A
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C