S20L0C-P02MJG0-420S
DigiKey Part Number
S20L0C-P02MJG0-420S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S20L0C-P02MJG0-420S
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S20L0C-P02MJG0-420S Models
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C