S1CL0C-P02MCC0-3000
DigiKey Part Number
1907-1511-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S1CL0C-P02MCC0-3000
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
S1CL0C-P02MCC0-3000 Models
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
2
Cable Opening
0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C