S10YAR-P10XCD0-0000
DigiKey Part Number
1907-S10YAR-P10XCD0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S10YAR-P10XCD0-0000
Description
ODU AMC PLUG, SZ 0, 10P, SLD, PE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S10YAR-P10XCD0-0000 Models
Category
Color
Silver
Mfr
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
10
Voltage Rating
200V
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.217" (5.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C