K31F1C-P03LPH0-4500
DigiKey Part Number
1907-1390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K31F1C-P03LPH0-4500
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
12A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C