K2CL0C-P02LCC0-2500
DigiKey Part Number
1907-1372-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K2CL0C-P02LCC0-2500
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
2
Cable Opening
0.079" ~ 0.098" (2.00mm ~ 2.50mm)
Shell Size - Insert
00
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C