K21K0C-P03LPH0-600S
DigiKey Part Number
1907-1322-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K21K0C-P03LPH0-600S
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K21K0C-P03LPH0-600S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Current Rating (Amps)
12A
Number of Positions
3
Cable Opening
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C