K20K0C-P05LFG0-400S
DigiKey Part Number
1907-1296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K20K0C-P05LFG0-400S
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K20K0C-P05LFG0-400S Models
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
5
Cable Opening
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C