K1CL0C-P03LCC0-3000
DigiKey Part Number
1907-1277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K1CL0C-P03LCC0-3000
Description
CONN RCPT FMALE 3P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
K1CL0C-P03LCC0-3000 Models
Features
Backshell
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
3
Cable Opening
0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C