GK0WAM-P16WBC0-000L
DigiKey Part Number
1907-1685-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GK0WAM-P16WBC0-000L
Description
CONN RCPT FMALE 16POS SOLDER CUP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
GK0WAM-P16WBC0-000L Models
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
250VAC
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C